
„От земята идват билките, от билките – храната, от храната – семето, от семето – човекът. И тъй човекът е изграден от същността на храната.“
– Тайтирия Упанишад
Начинът, по който се храним, е също толкова важен, колкото и с какво се храним. Според Аюрведа ако е консумирана правилно, храната се превръща в лекарство. Аюрведа лекува пациента в неговата цялост и не е просто система за изцеление, а начин на живот. В Аюрведа храната се счита за свещена. Тя представлява самата същност на живота. След като се обработи в организма тя подхранва всяка една клетка и осигурява появата на нови клетки. Така храната действа като лекарство и може да предотврати дисбаланса на Дошите.
Доброто здраве предполага поддържането в баланс на уникално комбинираните Доши (или жизнени енергии), на Агни (храносмилателният огън), на седемте основни тъкани, на трите начина за изхвърляне на отпадъци (урина, пот и фекалии), както и равновесие на ума, сетивата и съзнанието.
Аюрведа изрично подчертава значимостта на правилния начин на хранене като средство за запазване и поддържане на оптимално здраве, както и за превенция и лекуване на болестите. Сатвичната диета разглежда храненето като начин за постигане състояние на простота и доволство. Диетата включва изобилен прием на прясна, местна храна. Осмислянето и прилагането на Сатва философията ни помага да подобрим здравето си, като се възползваме от изключителните й здравословни предимства. В Аюрведа поддържането на храносмилането в кондиция е от ключово значение за здравето. Друг принцип, който цели да постигне равновесие в тялото, е приемането на естествена храна, приготвена вкъщи и съобразена с индивидуалната конституция на тялото и с околната среда.
Аюрведа посочва определени фактори относно начина на хранене и готвене, които да се отчитат в съответствие с личните потребности на всеки човек. Те са:
- ПРАКРУТИ – конституция на тялото
- АГНИ – храносмилателен огън
- РАСА – шест хранителни вкуса
- САВАБХАВА – естествени храни
- ВИРЯ и ВИПАКА – сила и ефект на храната след храносмилането й
- САМИОГА – комбиниране на храните
- САМСКАРА – методи на готвене
- МАТРА – количество храна
- КААЛА – сезон, климат, възраст, време
- Навици
- Състояние на ума както при готвене, така и при хранене.
Аюрведа ни съветва да се насладим на храната пет пъти – когато си я представяме, приготвяме, готвим, ядем и преработваме. На всеки етап имаме възможността да включим сетивата си, за да извлечем максимална ползва от преживяното. Желателно е храната ни да изглежда и да мирише хубаво. Предназначението й е да бъде вкусна, за да може след като я сготвим и изядем да се почувстваме по-добре. Употребата на индийски подправки ще засили удоволствието ни от храната във всеки един от петте етапа.
Важна причина за употреба на подправки е разпалването на агни, храносмилателния огън, който е от огромно значение за доброто храносмилане, а оттам и за постигане на оптимално здраве. Подправките не само засилват храносмилането, но помагат и за изхвърлянето на натрупаната непреработена храна или токсини („ама“). Подправки като кимион, кориандър, синапени семена и копър са ценна добавка в ежедневното хранене. Те не просто подобряват мириса и вкуса на храната, но също така подпомагат храносмилането и осигуряват наличието на всички шест вкуса.
В Аюрведа подправките се използват и като лекарство за третиране на определени заболявания. Всяка доша (Вата, Питта и Кафа) се влияе благоприятно от различни подправки. При употреба на подходящите за съответната доша подправки се поддържа нейният баланс и се улеснява храносмилането. Така че използвайте подправки за добро храносмилане и вкусни, здравословни ястия.
А сега нека да ви запознаем със следните лечебни аюрведични подправки:
- Кимион
Научно наименование: Cuminum Cyminum
Санскритско наименование: Jeerak
Успокоява Кафа и Вата Доша. Известен е с това, че помага при лошо храносмилане. Подобрява функциите на стомаха, червата и черния дроб.
- Синапени семена
Научно наименование: Brassica juncea L. Czern. Et Cosson
Санскритско наименование: Sarshapa
Балансират Кафа и Вата Доша и повишават Питта Доша. Тонизират сърцето, подобряват храносмилането и успокояват болките.
- Куркума
Научно наименование: Curcuma longa Linn
Санскритско наименование: Haridra
Балансира и трите Доши. Особено полезна е при лечение на диабет и инфекции на уринарния тракт. Успокоява сърбежа и помага за бързото зарастване на рани. Тази подправка присъства във всяко индийско домакинство.
- Канела (кора)
Научно наименование: Cinnamomum zeylanica Blume
Санскритско наименование: Tvak (Bark)
Това е една от малкото подправки, известна по целия свят. Балансира Вата и Кафа Доша и леко повишава Питта Доша. Използва се при заболявания, предизвикани от токсини. Успокоява болките в устата и гърлото, действа като диуретик и прочиства пикочния мехур.
Кардамон
Научно наименование: Elettaria cardamomum (L.)
Санскритско наименование: Ela
Балансира Кафа и Вата Доша. В лечебен план се използва като средство против гадене и метеоризъм. Стимулира апетита и премахва лошия дъх.
- Карамфил
Научно наименование: Syzigium aromaticum
Санскритско наименование: Lavangam
Балансира Кафа и Питта Доша. Намалява прекомерната жажда, премахва лошия дъх, подобрява зрението и храносмилането.
- Канела (листа)
Научно наименование: Cinnamomum zeylanica Blume
Санскритско наименование: Tvak (leaf)
Балансира Вата и Кафа Доша и леко повишава Питта Доша. Използва се при заболявания, предизвикани от токсини. Успокоява болките в устата и гърлото, действа като диуретик и прочиства пикочния мехур.
- Сминдух (чимен)
Научно наименование: Trigonella foenum greacum Linn
Санскритско наименование: Methika
Балансира Кафа и Вата Доша. Използва се при лечение на заболявания, предизвикани от дисбаланса на Вата Доша, като невралгия, парализа и запек. Подобрява храносмилането и засилва произвеждането на кърма при жените.
- Индийско орехче
Научно наименование: Myristica fragrans Henlt.
Санскритско наименование: Jatiphala
Балансира Кафа и Вата Доша. Много полезно е при лечение на възпалено гърло, кашлица, астма, синдром на раздразнено дебело черво и диария, както и за премахване на лошия дъх.
- Черен пипер
Научно наименование: Piper nigrum L.
Санскритско наименование: Maricha
Балансира Кафа и Вата Доша. Засилва вкусовите възприятия, облекчава анорексията и помага при лечението на глисти.
- Асафетида
Научно наименование: Ferula narthex/ Ferula foetida/ Ferula asafoetida
Санскритско наименование: Hingu
Балансира Кафа и Вата Доша и повишава Питта Доша. Използва се за облекчаване на подут корем и асцит (воднянка), действа като естествен разредител на кръвта и влияе добре на зрението.
- Мейс (обвивката на индийското орехче)
Научно наименование: Myristica fragrans Henlt.
Санскритско наименование: Javitri (Skin of Nutmeg fruit)
Балансира Вата и Кафа Доша. Засилва вкусовите усещания и тонизира кожата. Полезно е при лечението на кашлица, астма, глисти и др. Маслото от мейс облекчава конгестия и метеоризъм.
- Копър
Научно наименование: Foeniculum vulgare
Санскритско наименование: Mishi
Балансира Вата и Кафа Доша. Помага при хронични респираторни проблеми, увеличава телесната сила, имунитета и подобрява храносмилането.
- Звездовиден анасон
Научно наименование: Illicium verum
Санскритско наименование: Shaileya
Балансира Кафа и Питта Доша и тонизира сърцето. Лесен е за храносмилане и облекчава различни видове парене, сърбежи и други кожни проблеми.
- Къри (листа)
Научно наименование: Murraya koenigii
Санскритско наименование: Girinimba
Листата от къри са богати на антиоксиданти и антидиабетни вещества. Полезни са за косата и кожата.
- Ким (семена)
Научно наименование: Carum carvi (Linn.)
Санскритско наименование: Krishna Jeeraka
Семената от ким са чудесно газогонно средство, подпомагат храносмилането, действат антипиретично и усилват вкусовите усещания.
- Джинджифил
Научно наименование: Zingiber officinale
Санскритско наименование: Shunthi
Балансира Кафа Доша. Отличен стимулатор на апетита, който подобрява храносмилането, действа като афродизиак и облекчава запека.
- Целина / Семена от Ажгон
Научно наименование: Apium graveolens / Carum roxburghianum / Trachyspermum roxburghianum
Санскритско наименование: Ajamoda
Балансира Кафа и Вата Доша. Помага за прочистване на уринарния тракт, тонизира сърцето и увеличава телесната сила. Помага при лечение на чревни паразити, при повръщане, хълцане и подуване на корема.
- Кориандър
Научно наименование: Coriandrum sativum Linn.
Санскритско наименование: Dhanyaka
Балансира и трите Доши. Действа като диуретик, подобрява храносмилането и облекчава жаждата и всякакви видове парене.

Начин на хранене и начин на живот
