
Аюрведа хранене през студените месеци
Храни, които трябва да включим в нашето хранене през есента – за различните доши
С настъпването на по-хладното време през есента, е важно да променим навиците и поведението си, за да се адаптираме към новия сезон. Много от навиците, свързани със сезонното живеене, са инстинктивни. Например вероятно се събуждате по-късно сутринта, пиете повече топли напитки и обличате по-дебели дрехи или повече дрехи, без да мислите много за това. Някои аспекти на сезонното живеене обаче, изискват малко повече внимание.С пристигането на силния изсушаващ есенен вятър, листопадните дървета губят листата си и се приготвят за зимата. Вятърът и намаляващите температури принуждават енергията да се промени. Докато усещаме влиянието на вятъра върху кожата си, вътрешно вятърът атакува белите дробове. Според Аюрведа, топлината и сухотата, заседнали в белите дробове, могат лесно да предизвикат кашлица и други разстройства на дихателната система.
Как можем лесно да придобием здравословни навици и да добавим затоплящи храни към нашата диета?
- Приготвяйте супи и яхнии
- Изпечете или задушете зеленчуци за вечеря
- Вместо салати, опитайте топли киноа ястия или ястия с леща
- Приготвяйте си топла овесена каша и ястия с яйца за закуска
- Включете затоплящи подправки като канела, куркума и джинджифил в готвенето си
Защо топло, а не студено?
Топлите храни насърчават движението и защитават черния дроб и целия организъм срещу симптомите на дисбаланс на Вата. Обратно, студената храна забавя храносмилателния процес и насърчава Вата. Вятърът може да пренесе външни патогени в организма и да активира вътрешни блокажи и емоционални излишъци, нестабилност и негативни емоции. Емоциите се регулират главно от системите на черния дроб и жлъчния мехур, така че не трябва да забравяме да подкрепяме и другите органи, а не само белите дробове през есента.
Здрава чревна и храносмилателна функция
Функцията на храносмилателната система често става недостатъчно оптимална и добра през есента. Храносмилателни проблеми са чести по това време на годината и изискват допълнителна грижа и здравословно хранене, за да се предотвратят заболявания и спад на имунитета. Затова е важно да консумираме подходящите храни за сезона и нашия тип тяло – съчетание на трите доши (Вата, Пита и Кафа).
Есента и сухотата – какво можем да направим?
Сухотата е често срещано явление през есента. Сухите устни са признак на сухота, както и сухата кожа, за която препоръчваме използването на хидратиращ крем срещу бръчки, свръхчувствителност и раздразнения, аюрведични чайове и добра хидратация за третиране на сухо гърло, суха кашлица и запек – често резултат на неподходяща диета. Сухотата или Вата въздейства и върху вътрешните ни органи, за да ги поддържате здрави и влажни, следвайте диета, която балансира Вата и поддържа Кафа.
Какво е подходящо да добавим към диетата си?
- Добавете повече течна и топла храна.
- Добавете остри вкусове към храната.
- Стипчивите храни са полезни за черния дроб.
- Приемайте мазнини за защита и поддържане на кожата хидратирана.
При сухота
Опитайте влажни храни като соево мляко, спанак, ечемик, круши, ябълки, просо, къпини, водорасли, гъби; бадеми, кедрови ядки, сусамови семена, мляко, яйца, свинско месо – приготвено по подходящ начин с подправки, които да подпомагат усволяването му като черен пипер.
При грип
Ако се усещате слаби и се чувствате зле, имате треска и втрисане, зачервен език с жълтеникава обвивка, суха кашлица, задух, възпалено гърло и жълт секрет от носа – опитайте да ядете пресен джинджифил, за да насърчите топлината и изпотяването, а също и е подходящо да добавите сух джинджифил към чая и храната си, за да подобрите имунитета.
Варени ябълки и круши, праскови, цитрусови плодове, гъби, моркови, репички, тиква, зеле, карфиол и папая са подходящи храни при такива състояния. Разбира се аюрведичните чайове и по-леката храна също влияят положително и подпомагат процеса на възстановяване. Избягвайте затоплящи и стимулиращи възпалителните процеси в организма храни като телешко, агнешко, пилешко и кафе.
Грижа за кожата
- Увеличете количеството масло гхи или зехтин, което приемате.
- Киселите храни също трябва да бъдат включени в диетата, за да се контролират нивата на Вата.
- Самомасаж вкъщи или масаж в аюрведичен център е препоръчително да се практикува ежедневно, за да подхранваме кожата си с подходящи билкови масла.
Грижа за белите дробове
- Храните и билките с остър вкус са от съществено значение за здравето на белите дробове.
- Примери за пикантни храни включват: дафинови листа, каперси, семена от кимион, кардамон, див лук, канела, карамфил, копър, праз, риган, индийско орехче, розмарин, шафран, мащерка, куркума, пшеничен зародиш, зеле, ряпа, джинджифил, черен пипер, лук, чесън и люти чушки.
За добро кръвообращение
Храни, които подхранват кръвта, включват:
Водорасли, портокали, круши, праскови, диня, соеви продукти, зелен фасул, свинско месо, млечни продукти, яйца, стриди, смокини, круши и тиква. Кореноплодни зеленчуци като пащърнак, картофи и цвекло могат да помогнат за подхранването на кръвта през по-студеното време.
За здрав черен дроб
През есента опитайте зелена горчица, кестени, кедрови ядки, куркума, кимион и джинджифил. Ястията с черен дроб (агнешки, телешки, свински) са отличен начин да подхраните собствения си занемарен или омазнен черен дроб през есенния сезон.
За добра функция на далака
Киселите и сладки храни за есента включват боб, ябълки, сирене, грозде, маслини и хляб с квас.
За баланс на нервната система
Нежни пикантни продукти като босилек и кориандър (в началото на сезона), дафинови листа, зеле, каперси, кардамон, див лук, канела, карамфил,копър, джинджифил, праз, риган, индийско орехче, розмарин, шафран, мащерка, куркума, ряпа и пшеничен зародиш.
Вкусни и топли супи
Супите са добри през есента поради няколко причини, включително по-дългото време за готвене, което означава, че съставките са по-лесни за смилане, и воднистата им среда. Тежките като форма храни – гъсти яхнии и супи, изграждат енергийни резерви за по-студените месеци.
Ястия на пара
Есента е подходящо време за приготвяне на храни на пара, лесно смилаемо означава лесно усвоимо.
Употреба на сол
Солта помага за овлажняване на сухотата и изпраща енергия надолу по системата, така че използвайте малки количества сол при есенното готвене.
Кисели на вкус храни
Киселите и лютивите храни са най-подходящи за есента. Като хляб с квас, кисело зеле, маслини, кисели краставички, боб адзуки, шипков чай, оцет, кисело мляко, лимони, лайм, грейпфрут и кисели сливи и ябълки.
Горчиви на вкус храни
Подпомагат процеса на доставяне на енергия в долната част на тялото. Примери за горчиви и пикантни храни включват цитрусови кори и плодове, листа от репички, лук, ряпа и бял пипер.
Ами ядки? Да!
Есента е и сезонът за набавяне на пресни ядки. Варените или печени ядки са по-лесно смилаеми, особено през по-студените месец, ако сте с наднормено тегло или признаци на излишна топлина (или зачервен език и лице), ограничете броя на ядките, които ядете.
Какво да избягваме?
- Прекомерен прием на студени напитки
- Прекомерният прием на плодове, особено пъпеш
- Червени меса
- Прекомерни количества млечни продукти
- Прекомерният прием на плодове увеличава Вата и АМА в тялото
- Прекаляването с гореизброените храни предизвикват мазно покритие на езика, усещане за тежест, лош и нередовен апетит, подуване на корема, воднисти изпражнения, засягат ставите или енергийните пътища на тялото, причинявайки бавни или затруднени движения или изтръпване на крайниците. Артрит, ревматизъм и други проблеми със ставите. Всичко това влияе на енергийния път в нашите тела.
„Храната е нектар за тялото, но ако се приема по грешен начин се превръща в отрова.“

Д-р Джиша К.
Д-р Джиша К. (BAMS, MD), MSc по йога, е доказан лекар по Аюрведа, който силно вярва в споделянето на знанието си и практиките в медицината Аюрведа при грижата за хората. Аюрведа не е просто медицинска наука, която третира болести, а начин на живот. Нейната експертиза й позволява да предоставя комплексна грижа за различни състояния. Тя е посветила живота си в каузата да помага на хората да поемат контрол над своето здраве и благополучие.