
Ежедневна грижа за себе си през есента – Диначария
Според Aюрведа има шест сезона, вместо четирите, които познаваме в западния свят. Те се наричат Шишира (зима), Васанта (пролет), Гришма (лято), Варша Риту (мусон), Шарат (есен) и Хеманта (късна есен).
Шарат или Есен се нарича сезон на прехода, като в атмосферата се увеличава Вата доша, която се носи и през зимата. Вата носи повишено количество въздух и прана (финна жизнена сила) като леки, сухи, фини, студени, груби качества, които се забелязват както в природата, така и в нашите тела и умове.
Ежедневната и сезонната рутина са ключов компонент на грижата за себе си и поддържането на оптималното здраве, сезонната рутина се нарича Ритучария, а дневната рутина – Диначария. Няколко прости техники в ежедневната ни практика ще помогнат да подготвим телата си за зимата и дълбок покой, като подкрепят имунната ни система, като се грижим, че нашият Агни (храносмилателен огън) остава силен и гори чисто.
Диначария – Ежедневната грижа за себе си
С намаляването на часовете на налична слънчева светлина често е предизвикателство да се стане рано сутрин, особено за тези, които са доминиращи Вата и Кафа, за този сезон Аюрведа препоръчва все още да се стремим да се събуждаме преди 6:00 часа сутрин. Между 2:00 часа и 6:00 часа сутрин е Вата време на деня, така че когато ставаме между тези часове, това означава, че носим лекотата на енергията на Вата през целия ден. Ако се събудите и станете след 6:00 часа, ще влезете в Кафа времето на деня (от 6:00 часа до 10:00 часа), което означава, че вероятно ще се чувствате по-уморени, мудни, бавни и тежки. Има подходящи Аюрведа практики, които могат да са ви от помощ за да укротите Вата и да успокоите Кафа, за да постигнете баланс на дошите.
„Красотата започва в момента, в който решите да бъдете себе си.“


Какви са подходящите ежедневни рутини за есента?
Това са основните стълбове на доброто здраве, които следва да се спазват, за да изградим здрава основа за стабилността и баланса на нашите доши.
Станете рано – ако можете, станете малко преди 6 часа сутрин, преди да настъпи времето на Кафа. Това се нарича Brahma Muhurta jagarana – Станете рано сутрин по време на Brahma Muhurta. Brahma Muhurta означава 1 до 1,5 часа преди изгрева на слънцето.
Изхвърлете изпражненията и урината – причината да споменаваме това в ежедневната рутина е, че задържането на изпражненията може да доведе до спазми и крампи в прасците, главоболие и т.н.
Измийте лицето и очите си със студена вода – за да стимулирате alochak pitta (Пита поддоша), която управлява очите. Това е отлично стимулиране за оптичните нерви.
Пийте 1 чаша топла вода. – това ще помогне за разпада на токсините и изхвърлянето им. Почистете зъбите си и изчистете езика си (това ще помогне да се почистят токсините или АМА от вашия организъм).
Жабурене на устната кухина с масло – то дава сила на мандибулата, почиства устата, подобрява дъха, носи усещане за чистота и допринася за изхвърляне на бактериите, натрупани през нощта.
Нася – билково медицинско масло, което се прилага чрез носните отвори. Носът се смята за директен път към мозъка, и това може да бъде ефективен начин за достигане на билките и техните свойства до него. Препоръчително е да слагате 2 капки масло във всяка ноздра, всеки ден.
Абхянга (масаж с билково масло) – следва да се извършва всекидневно, забавя процеса на стареене, намалява умората и (засилването на) Вата, подобрява зрението, подхранва тялото, балансира здравето и това води до по-дълъг живот, дарява ни с добър сън и здрава и силна кожа. Трябва да се прави особено на главата, ушите и краката (широ абхянга, пада абхянга, карна абхянга). Сусамово масло, кокосово масло, слънчогледово масло, зехтин и т.н. Може да се извършва и самомасаж в домашни условия.
Vyayama (физическа активност) помага за лекотата (на тялото), способността да извършвате (тежка) работа, бързата и добра храносмилателна дейност, редуциране на излишните мазнини, стабилна и добра фигура се постигат чрез Вяяма (физическа активност).
Подходящо хранене – правилната сезонна диета със свежи, органични, лесни за усвояване и подхранващи храни за всеки тип доша е съществена за постигане на оптимално здраве, но в противоречие със съвременната мантра в “вие сте каквото ядете”, в Аюрведа “вие сте каквото усвоявате”, затова ние се фокусираме върху заздравяване на Агни и почистване на храносмилателната система. Есента изисква диета, балансираща Вата, която поддържа храносмилателната система оптимална, течна и топла, което означава подхранващи домашно сготвени храни с изобилие от затоплящи и стимулиращи подправки като черен пипер, джинджифил, куркума, канела, подправени с гхи.
Аюрведична напитка за добър сън
Топла и вкусна, напитка като златното мляко с гхи е полезна за укротяване на Вата доша, смазване на храносмилателния тракт и подготовката на тялото за спокоен сън.
Необходими продукти за приготвяне:
1 чаша мляко без лактоза или органично козе или краве мляко
1/2-1 ч. л. настъргана свежа куркума или био куркума на прах
1/8 ч. л. индийско орехче (естествено средство за сън) щипка канела
1/2 ч. л. настърган свеж джинджифил
щипка черен пипер
1 ч. л. гхи
Начин на приготвяне:
- Поставете млякото в малка тенджера и загрейте на средна до ниска степен.
- Добавете настърганата куркума, индийско орехче, канела, джинджифил и черен пипер.
- Загрейте сместа, като разбърквате постоянно, докато се загрее, но не до кипене.
- Свалете от котлона и добавете гхи.
- Разбъркайте добре и насладете се на вашето златно мляко!


Д-р Джиша К.
Д-р Джиша К. (BAMS, MD), MSc по йога, е доказан лекар по Аюрведа, който силно вярва в споделянето на знанието си и практиките в медицината Аюрведа при грижата за хората. Аюрведа не е просто медицинска наука, която третира болести, а начин на живот. Нейната експертиза й позволява да предоставя комплексна грижа за различни състояния. Тя е посветила живота си в каузата да помага на хората да поемат контрол над своето здраве и благополучие.