
Есен и Здраве: Аюрведа и добър имунитет
Как есента влияе на вашия имунитет?
Есента е суха, груба, ветровита, непостоянна и прохладна. Това са всички характеристики, които притежава и вата доша, и тъй като подобното увеличава подобното, есента се счита за сезон на Вата. Според Аюрведа, сезонът на вата се свързва с късната есен и началото на зимата, когато времето става студено и се характеризира с качества на Вата, включително: студено, сухо, подвижно и леко. Поради сухото и ветровито естество на този период от годината лесно може да се види как Вата енергията или Прана управлява есенния сезон.
Ще забележите, че Вата бързо може да излезе от баланс по време на този сезон, което не само води до конкретни нарушения на Вата, но може да извади много други системи на тялото от баланс. Имунитетът е една от тези системи, което означава, че предприемането на активни стъпки за подсилване на имунната система е особено важно по този време на годината.
„Превенцията на проблемите с една малка стъпка е по-ценно от използването на много големи средства за лечение.“
Старата мъдрост “Превенцията е най-доброто лечение” е основен принцип на Аюрведа и тя ни предоставя инструменти, които да помогнат да предотвратим заболявания, вместо да се опитваме да засилим възстановяването, след като тялото вече е в беда. Когато имунната ви система започне да се бори със сезонни заболявания, тя няма да се възползва толкова много от допълнителните мерки, които предварително засилват имунната защита – затова е важна превенцията.
Как Аюрведа подготвя вашата имунна система за есента?
Аюрведическата философия разглежда имунитета като взаимосвързан с цялостната мозъчно-тялова система. Когато тялото функционира в баланс като холистична единица, всяка система подпомага другите и създава здраве и жизненост. Аюрведа съчетава множество билки, подходящи леки упражнения, медитация, диета и много други инструменти, за да балансира тялото и да подпомогне имунната система в подготовката за сезона на Вата.


Аюрведа практики за подсилване на вашия имунен защитен механизъм
Помага да възприемаме имунната ни система като защитна обвивка, която може да издържи няколко удара. Когато имате силна първа линия на защита, тя често може да се справи с нападателите и да се възстанови, преди да трябва да се защитава отново. Без тази защитна обвивка се увеличава вероятността имунната система да не победи нахлуващите патогени, както се очаква от нея и да се разболеем. Аюрведа може да помогне да се подсилят имунните защитни механизми чрез практики и навици, подходяща дневна рутина и включване на традиционни билки , за да се поддържа тялото в баланс.
Успокояване на Вата и облекчаване на Кафа за баланс на дошите
Есента е времето на годината, в което да балансираме Вата и помогнем да се успокои бързо движещата се енергия на Вата. В същото време е важно да не прекаляваме в успокояването на Вата, което може да доведе до увеличение на Кафа. Тази доша е свързана със земята и водата, елементи, които допринасят за бавно, тежко и стабилно въздействие.
Успокояването на Кафа помага да се гарантира, че няма да увеличите теглото си, докато работите по успокояването на влиянието на Вата в ежедневието си. За да балансирате тези две енергии, ще откриете, че топлата и земната храна са отлични, но тя не би трябвало да бъде гъста и в големи количества, тъй като това ще увеличи Кафа. Също така е важно да поддържате регулярна физическа активност, за да се гарантира, че Кафа няма да вземе контрол, но тренировката трябва да бъде достатъчно нежна и лека, така че да не задейства Вата.
Навици за поддържане на баланс на дошите
- Пазете топлината и избягвайте студената храна
Запазването на топлината не означава само уютно сядане до камината или обличане на допълнителни дрехи преди излизане навън (въпреки че това са отлични идеи, когато времето стане студено!). Всички тези неща са полезни, но е важно да разберете, че топлината идва и отвътре. Опитайте да включите подправки, като черен пипер, куркума или джинджифил в храната и топли напитки.
А какво е подходящо да ограничите?
Консумирането на студена или сурова храна може да дисбалансира Вата и Кафа, затова винаги трябва да се грижите храната и напитките ви да са поне на стайна температура. Замразената или охладена храна натоварва храносмилателната система и следва да се намали по време на период от годината.
Храни като топли и пасирани, зеленчукови кореноплодни супи са отлични за успокояване и стабилизиране на Вата. Като цяло, изберете храни, характерни за късното лято или есента, за да подпомогнете храносмилянето си. Авокадо, банани, лимони, тиква, моркови, тиквички, бадеми, орехи и цвекло са само някои от разнообразните съставки, които балансират Вата и които можете да включите в списъка си за пазаруване. Освен това, избягвайте газирани или алкохолни напитки; премахването на алкохола от диетата ви ще помогне за засилване на имунната защита, тъй като тялото няма да трябва да филтрира токсините от него. Заменете тези напитки със стайна вода и топли билкови чайове.


2. Грижете се за хидратацията си
Пийте достатъчно вода през деня. Добрата хидратация помага на тялото ви да абсорбира хранителните вещества и да балансира хормоните, създавайки по-здрава среда и намалявайки стреса върху вашата имунна система.
3. Достатъчно сън
Едно от най-основните занимания по време на сезона на Вата идва естествено за много от нас: почивката. С настъпването на по-студените времена и затъмняването на небето, светът се струва, че се подготвя за зимен сън. В резултат на това ние естествено сме склонни да лягаме по-рано, да ставаме по-късно и да намираме уют и уюта посредата. Важно е да поддържате редовен и добър сън, за да позволявате на тялото си да се чисти от токсини и да възстановява клетките.
- Редовна физическа активност:
Разтягане и укрепване на мускулите – Вата се дисбалансира лесно от бързи и динамични активности, затова вземете под внимание бавни, нежни форми на упражнения. Разходки, хайкинг, плуване, каране на велосипед, йога и тай чи са добри избори, при условие че се извършват с подходяща интензивност. Най-добрите часове за упражнения са ранните сутрешни и вечерни часове (6–10 сутринта и 6–10 вечерта).
Масаж с подходящи билкови масла – може да успокои нервната система, да събуди тъканите ви и да укрепи енергията ви, като масажирате кожата си с топло, органично сусамово масло или с билково масло.
Йога – включването на усещане за топлина, стабилност и фокус в практиката ви по йога има дълбоко успокояващ ефект върху Вата и може да направи чудеса през сезона на Вата.
Асани които успокояват Вата – слънчеви поздрави, планина, войн I, войн II, поза на дървото, поза на котка-крава, поза на кобра, детска поза и Шавасана.
Следвайки предложените методи и практики, вие със сигурност ще подпомогнете вашата имуненна система. Използвайте тези съвети, бъдете вдъхновени и постоянни в грижата за себе си. Помнете, укрепената имунна система е собственият супергеройски отряд на вашия организъм – оборудван, готов за битка и изключително готов да ви поддържа енергични и здрави.
„Почистването ни помага да се отървем от токсините, в Аюрведа, токсините се дефинират като всякакви материали, енергии или принципи, които нарушават нашата нормална мозъчно-тялова система.“

Д-р Джиша К.
Д-р Джиша К. (BAMS, MD), MSc по йога, е доказан лекар по Аюрведа, който силно вярва в споделянето на знанието си и практиките в медицината Аюрведа при грижата за хората. Аюрведа не е просто медицинска наука, която третира болести, а начин на живот. Нейната експертиза й позволява да предоставя комплексна грижа за различни състояния. Тя е посветила живота си в каузата да помага на хората да поемат контрол над своето здраве и благополучие.