Трите доши в Аюрведа

Трите доши в Аюрведа
Аюрведа,доши,здраве,баланс,здравословно,хранене,Самсара

Трите доши в Аюрведа

Трите доши в Аюрведа и ръководство за тяхното балансиране

Според Аюрведа всеки човек има три активни енергии в тялото си. Тези енергии управляват различни функции, като управление на ума, тялото и дори болестите, към които ще бъдете склонни, или диетата, която трябва да следвате.

Вата доша

Качествата на Вата

Студен, лек, груб, подвижен, неправилен, фин, бистър, сух и стипчив.

Физическите прояви на Вата

Хората с доминираща Вата са склонни да имат ниско телесно тегло и изпитват трудност да напълнеят. Физическата им фигура е слаба и стройна, лицето им обикновено е дълго и ъгловато и те са или много високи, или ниски. Те имат суха кожа и лошо кръвообращение, често страдат от студени ръце и крака.

Емоционалните прояви на Вата

Вата е динамична по природа, като такава се проявява като енергийни изблици.Вата типовете се движат като вятъра, обичат промяната и са много импулсивни. Когато са в баланс, те също са креативни, кипят от идеи и вдъхновение, като обикновено стават изобретатели, танцьори, писатели или художници.

Кога Вата е извън равновесие?

С излишък от Вата, може да отслабнете, да изпитате пронизващи болки или спазми, изтръпване, суха кожа, дехидратация, прекомерно подуване, нестабилно храносмилане или безсъние.

Твърде малко Вата и може да се почувствате мудни и мързеливи, може да станете все по-страхливи, тревожни, самотни и депресирани. По-късно в живота, Вата може да доведе до заболявания като остеопороза и артрит.

Аюрведа,доши,здраве,баланс,здравословно,хранене,Самсара
Вата доша
Дневен режим за Вата

Диета за Вата

Трите аюрведични вкуса, които помагат за балансиране на Вата са сладко, кисело и солено, така че включете повече от тези вкусове в ежедневната си диета.

Мляко, цитрусови плодове или осолени препечени слънчогледови или тиквени семки са добър избор за закуска. Яжте по-малко от горчив, остър и стипчив вкус. Гответе храни с малко гхи, зеленчуци като моркови, аспержи, нежни листни зеленчуци, цвекло, сладки картофи, тиквички. ориз басмати успокоява Вата.

Билков чай: чай от кимион, чай от джинджифил, чай от кориандър

Самомасаж Абхянга – смазване на части от тялото, уши и нос с билкови масла в домашни условия

Йога за Вата: пауанамукта асана, врикшаасана, вирабадрасана, нади шодхана пранаяма, бхрахмари пранаяма, бастрика пранаяма, шуня мудра, ваюмудра, апана мудра. За ниска Вата гяна мудра, Аакаш мудра.

Питта доша

Енергийна сила, която регулира трансформиращите функции на тялото; Смята се, че неговото храносмилане, неговият метаболизъм, дори хормоните на тялото се контролират от Питта.

Качествата на Пита

Горещо, остро, проникващо, леко мазно, мазно, бързо и раздразнително

Кога Питта е в дисбаланс?

Признаци за увеличаване на Питта включват непоносимост към топлина, кисел или горчив вкус в устата и червеникаво оцветяване на очите и кожата. Може също да имате киселини, високо кръвно налягане, треска, кожни обриви и горещи вълни.

Твърде малко Питта внася повече Вата и Кафа в тялото, както и лошо храносмилане, бледност и студ. Емоционално неуравновесените типове Питта могат да страдат от гняв, чувство на неудовлетвореност и раздразнение.

Аюрведа,доши,здраве,баланс,здравословно,хранене,Самсара
Питта доша
Дневен режим за Питта

Диета за Питта

сладки, горчиви, стипчиви и хладни вкусове се борят с Питта огъня, остра, кисела, солена или прекалено гореща увеличава питта. Яйцата в умерени количества, други месни и рибни продукти трябва да се избягват. Банани, круши, сливи, смокини, нарове, череши, манго, пъпеши, грозде. Плодовете трябва да се консумират най-малко един час преди или след хранене, а не вечер. Всички сладки и стипчиви видове зеленчуци, зеленолистни зеленчуци, зелен фасул, броколи, грах, краставици, картофи, зеле, тиква, гъби, маруля, целина, аспержи, тиквички.

Билков чай: чай от копър, чай от кардамон, чай от кориандър

Приложение на билкова паста с охлаждащо свойство.

Йога за Питта: Сукхасана, Вакрасана, Уштрасана, Шитали Пранаяма, Шиткари Пранаяма, Чандра Нади Пранаяма, Прана Мудра, Варуна Мудра, Притви Мудра, Сурйа Мудра  (за ниска Пиита)

Кафа доша

Смята се, че Кафа държи тялото заедно, като овлажнява „земните“ и твърди структури на тъканите и кожата. Основният му дом е стомахът, но той се намира и в гърдите, гърлото, главата, лимфата и панкреаса.

Качествата на Кафа 

Студен, мокър, тежък, стабилен, твърд, мазен, бавен.

Физическите прояви на Кафа

Тези с доминираща Кафа обикновено са с набито телосложение с широки рамене и бедра; гладка, мазна кожа; гъста, кафява коса и големи меки очи. Те имат отлична издръжливост и е известно, че спят дълбоко и се радват на стабилен апетит и редовно храносмилане.

Емоционалните прояви на Кафа

Винаги можете да разчитате на Кафа човек; пълни с любов и състрадание, те са лоялни и предани във времена на нужда – вашият най-добър приятел, винаги готов с прегръдка и подкрепа. Те се наслаждават на живота и се чувстват комфортно в рутината.

Кога Кафа е в дисбаланс?

Кога Кафа е в излишък в тялото, това може да доведе до мокра кашлица, застой, задръствания, израстъци, бавно храносмилане и прекомерно желание за сън. Други проблеми могат да включват сърдечни проблеми, диабет, висок холестерол или наднормено тегло. Прекомерната Кафа в ума може да се прояви като упоритост, с неспособност да се откажат от хора и работа, които вече не са подхранващи и полезни за тях.

Твърде малко Кафа внася повече Вата и Питта в тялото, причинява сухота, вътрешно усещане за парене, крехкост на ставите, прекомерна жажда, не оптимално функциониращи органи, сърцебиене, заблуда, замаяност, липса на сън, слабост, чувство на слабост.

Аюрведа,доши,здраве,баланс,здравословно,хранене,Самсара
Кафа доша
Дневен режим за Кафа

Диета за Кафа

сухи, леки, затоплящи, пикантни и горчиви вкусове помагат в борбата с мудната природа на Кафа пиле или пуйка (тъмното месо във всеки случай), яйца (не пържени), скариди, ябълки, кайсии, горски плодове, круши, сушени плодове, нарове , череши, манго, праскови, боровинки, стафиди, киноа, просо, елда, ечемик, овесени ядки, кус-кус. маруля, броколи, цикория, грах, копър, моркови, чесън, зеле, чушки, гъби, репички, червено цвекло, целина, аспержи, бобови кълнове, лук.

Билков чай ​​- чай от кимион, чай от канела, чай от куркума, чай от сусам.

Йога за Кафа: поза на камила, поза на лък, поза на пеперуда, поздрав към слънцето, капалабати, бастрика, суря нади пранаяма, суря мудра, капха нашак мудра, джал шамак мудра. За ниска капха притви мудра, джала мудра

Аюрведа ни учи да живеем в хармония със себе си, с другите и с околната среда, за да постигнем истинско благополучие. – Принцип на Аюрведа.

Д-р Джиша К.

Д-р Джиша К.

Д-р Джиша К. (BAMS, MD), MSc по йога, е доказан лекар по Аюрведа, който силно вярва в споделянето на знанието си и практиките в медицината Аюрведа при грижата за хората. Аюрведа не е просто медицинска наука, която третира болести, а начин на живот. Нейната експертиза й позволява да предоставя комплексна грижа за различни състояния. Тя е посветила живота си в каузата да помага на хората да поемат контрол над своето здраве и благополучие.

Table of Contents

Сподели с приятел:
Ключови думи: Аюрведа, здраве, полезно Аюрведа знание, три доши, Вата, Питта, Кафа, Аюрведа практики, храна, подправки, Аюрведа масаж, Самсара Аюрведа & Уелнес център